Dizajn/Limitované edície

                                                           Filigrán vo svete Merleto


Filigrán, šperkárske umenie bájneho Egypta spred viac ako 4000 rokov, je dodnes základom a inšpiráciou pre všetky umelecké techniky v šperkárstve. Prepracovaná technika využitia tenkých drôtikov zo striebra a zlata, ich ohýbanie a nekonečné variácie vytvárajú množstvo originálnych umeleckých motívov.  

                                                                                                                             

  • Výroba šperkov technikou FILIGRÁN (filum – drôt, granum – zrnko) prežila tisícročia práve vďaka svojej jedinečnosti, nadčasovosti a predovšetkým schopnosti prinášať neustále originálne motívy v súlade s aktuálnymi trendmi.

  • Filigránové šperky sú charakteristické jemnou 3D štruktúrou, detailným prepracovaním každej časti šperku a najmä nezameniteľným dizajnom, často pripomínajúci krajku, resp. čipku (taliansky „merletto“). 

  • Motív čipky je obľúbený a v módnych trendoch je pre jeho nadčasovosť veľmi vyhľadávaný. Vo filigránskych šperkoch sa snúbi krása daného motívu s leskom použitého kovu (striebro, zlato) a ďalších vložených častí - kameňov. Filigránske vzory a dizajn dnes využívajú takmer všetci svetoví módni tvorcovia, čo naznačuje nový módny trend a veľký záujem.

  •  Výroba týchto šperkov je ručná, nie je obmedzená strojovými formami a inými aspektmi pásovej výroby. Preto sú možnosti tvarov a veľkostí neobmedzené, skoro až “bezhraničné“.

  • Ten, kto zasvätí svoj život ručnej výrobe šperkov, musí svoju prácu skutočne milovať, len tak dokáže transformovať do každého kúska šperku vlastnú vášeň.

  • Časová náročnosť, precízna a nenapodobiteľná práca prináša úžasný výsledok, ktorý je skutočnou odmenou aj pre samotného tvorcu.

  • Tradíciu výroby filigránskych šperkov si predávali po tisícročia generácie hlavne v južanských krajinách, kde šperkárska tradícia prežíva dodnes.

  • Šperkárske dielne, ktoré sme navštívili  na ostrove Sardínia nás presvedčili, že toto umenie má v sebe dušu.


Šperky, ktoré nájdete na v našom obchode sme vyberali osobne priamo u šperkárov a presvedčili sme sa o ich vysokej kvalite, ktrorá je odrazom pr