Dizajn/Limitované edície

                                                                          Filigrán vo svete Merleto


Filigrán, šperkárske umenie bájneho Egypta spred viac ako 4000 rokov, je dodnes základom a inšpiráciou pre všetky umelecké techniky v šperkárstve. Prepracovaná technika využitia tenkých drôtikov zo striebra a zlata, ich ohýbanie a nekonečné variácie vytvárajú množstvo originálnych umeleckých motívov.  

                                                                                                                                   

Výroba šperkov technikou FILIGRÁN (filum – drôt, granum – zrnko) prežila tisícročia práve vďaka svojej jedinečnosti, nadčasovosti a predovšetkým schopnosti prinášať neustále originálne motívy v súlade s aktuálnymi trendmi.

Filigránové šperky sú charakteristické jemnou 3D štruktúrou, detailným prepracovaním každej časti šperku a najmä nezameniteľným dizajnom, často pripomínajúci krajku, resp. čipku (taliansky „merletto“).  

Motív čipky je obľúbený a v módnych trendoch je pre jeho nadčasovosť veľmi vyhľadávaný. Vo filigránskych šperkoch sa snúbi krása daného motívu s leskom použitého kovu (striebro, zlato) a ďalších vložených častí - kameňov. Filigránske vzory a dizajn dnes využívajú takmer všetci svetoví módni tvorcovia, čo naznačuje nový módny trend a veľký záujem.

 Výroba týchto šperkov je ručná, nie je obmedzená strojovými formami a inými aspektmi pásovej výroby. Preto sú možnosti tvarov a veľkostí neobmedzené, skoro až “bezhraničné“.

Ten, kto zasvätí svoj život ručnej výrobe šperkov, musí svoju prácu skutočne milovať, len tak dokáže transformovať do každého kúska šperku vlastnú vášeň. Časová náročnosť, precízna a nenapodobiteľná práca prináša úžasný výsledok, ktorý je skutočnou odmenou aj pre samotného tvorcu. Tradíciu výroby filigránskych šperkov si predávali po tisícročia generácie hlavne v južanských krajinách, kde šperkárska tradícia prežíva dodnes. Šperkárske dielne, ktoré sme navštívili  na ostrove Sardínia nás presvedčili, že toto umenie má v sebe dušu.

Šperky, ktoré nájdete na tomto portáli, sú vyberané s najväčšou starostlivosťou. Každý šperk prešiel našimi rukami a osobne sme ho vyberali u výrobcu. Dôležitý je pre nás jeho príbeh, ako vznikol, čo symbolizuje, ako pôsobí a čo vyžaruje.

A načo slúžili šperky v minulosti a aká sa im pripisovala významná úloha, o tom viac až nabudúce :-)